Multinetr praktyczne zastosowanie na co dzień

Multimetr to urządzenie do pomiarów stosowane głównie przez elektroników. Już najtańsze urządzenie tego typu ma wbudowany amperomierz, woltomierz, omomierz oraz ekran na którym prezentowane są wyniki.

Multinetr praktyczne zastosowanie na co dzień

Multimetr ma wiele praktycznych zastosowań, nie tylko dla elektroników. Możemy sprawdzić kondycję akumulatora w aucie, napięcie w gniazdku domowym, czy bateria jest rozładowana lub czy nie został przerwany przewód.

 

Sprawdzamy kondycję akumulatora samochodowego

Ustawiamy multimetr na prąd stały DCV lub V- a wartość na 20 V. przykładamy sondę minusową (czarny kabel) do minusa na akumulatorze samochodowym, a sondę plusową (czerwony kabel) do plusa na akumulatorze samochodowym.
Odczytujemy wynik i sprawdzamy co on oznacza.
Wartość 12,5 – 12,8 V oznacza, że akumulator jest w pełni sprawny.
Wartość mniejsza niż 12,5 V oznacza, że akumulator jest w pełni naładowany.
Wartość mniejsza niż 10,5 V oznacza, że akumulator jest rozładowany.

Sprawdzamy kondycję akumulatora samochodowego multimetrem

Mierzymy napięcie prądu w gniazdku domowym

Ustawiamy Multimetr na pomiar napięcia prądu przemiennego, w zależności od modelu będzie to ACV lub V~. Ustawiamy wartość ACV 750. Pamiętajmy by nie wybierać do tego pomiaru ustawienia ACV 200 bo może to się skończyć uszkodzeniem multimetru. Powinniśmy otrzymać wynik w okolicach 230 V.

Mierzymy napięcie prądu w gniazdku domowym multimetrem


Sprawdzamy jednorazowe baterie

Aby zmierzyć napięcie baterii przy użyciu multimetru, przełączamy multimetr na tryb pomiaru napięcia stałego DCV lub V- na wartość na 20 V. Przykładamy czerwoną sondę multimetru do dodatniego styku baterii (oznaczonego zazwyczaj symbolem "+"). Podłączamy czarną sondę multimetru do ujemnego styku baterii (oznaczonego zazwyczaj symbolem "-"). Odczytujemy wartość napięcia na wyświetlaczu multimetru. 

Naładowana do pełna bateria o napięciu 1.5 V powinna mieć napięcie na poziomie około 1,6 wolta. W praktyce jest to często 1.61 V, 1.6 V, 1.59 V, 1.58 V. Bateria która niedługo będzie wymagał wymiany ma napięcie w okolicach 1.5 V, 1.51 V.

Sprawdzamy jednorazowe baterie multimetrem

To znaczy, że gdy kupujemy nową baterię jednorazową o napięciu 3V, powinniśmy spodziewać się, że będzie mieć napięcie około 3.27V. W przypadku nowej baterii jednorazowej o napięciu 3.6V, powinniśmy spodziewać się, że będzie miała napięcie około 3.67V, a w przypadku nowej baterii jednorazowej o napięciu 6V, powinniśmy spodziewać się, że będzie miała napięcie około 6.47V.

Napięcia te są wartościami oczekiwanymi i wskazują na to, jaką wartość napięcia powinny mieć nowe baterie, gdy są mierzone za pomocą odpowiedniego narzędzia, takiego jak miernik napięcia. Warto jednak pamiętać, że napięcia te mogą się różnić w zależności od typu baterii i mogą ulegać zmianie w trakcie eksploatacji baterii.

Komentarze