Jaki kabel USB-C kupić. Szybki poradnik.

Wybór odpowiedniego przewodu USB-C nie jest taki oczywisty. Kabel USB-C może posłużyć nam do podłączenia klawiatury czy myszy. W innej sytuacji będziemy transferować dane pomiędzy urządzeniami. Czasem po prostu potrzebujemy kabla do ładowania smartfona. Możliwości jest wiele i warto dowiedzieć się co kupić by najlepiej dopasować przewód do naszych potrzeb.

Jaki kabel USB-C kupić. Szybki poradnik.

Standard USB-C wyparł poprzednie standardy i jest obecnie najpopularniejszym rodzajem złącza z rodziny USB. Możemy używać jednego kabla do wielu urządzeń. Miliardy urządzeń są już wyposażone w złącza USB-C. Co ciekawe od końca 2024 roku USB-C ma być standardem dla wszystkich urządzeń przenośnych w UE (decyzja Unii Europejskiej. Zmiana przepisów sprawi, że iPhone'a zmieni swoje złącze na USB-C.

Złącze USB-C składa się z 24 styków i za ich pośrednictwem może pełnić następujące funkcje:
- Transfer danych
- Zasilanie
- Wideo
- Audio
- Ethernet

Nie każde urządzenie potrzebuje wszystkich możliwych funkcji, które zapewnia standard USB-C. Z tego względu producenci urządzeń mogą włączając tylko wymagane funkcje na złączu by ograniczyć koszt produkcji i cenę finalnego produktu. W wielu przypadkach wymagane jest tylko zasilanie lub przesyłanie danych. Na przykład kontroler PlayStation nie musi przesyłać sygnału wideo z portu USB-C, więc można pominąć funkcję wideo. Z drugiej strony port USB-C laptopa może obsługiwać zarówno wideo, jak i zasilanie, dzięki czemu użytkownicy mogą podłączyć monitor i ładować laptopa za pomocą tego samego portu USB-C.

Ta sama sytuacja dotyczy kabli USB-C. Nie wszystkie kable USB-C obsługują wszystkie wymienione funkcje. Kupujący ma kontrolę nad tym, który kabel USB-C najlepiej odpowiada jego potrzebom. Niestety sprawa nie jest taka prosta. W ramach tych funkcji kable USB-C mogą oferować różne poziomy tej samej funkcji.

Przykładem może być to, że wszystkie kable USB-C mogą zasilać urządzenia o mocy do 5 watów jednak nie są one jednakowe. Kable USB-C mogą obsługiwać zasilanie (PD) i dostarczać do 240 watów ładowania. Jednak pomimo tego, że maksymalna moc wynosi 240 W, wiele kabli USB-PD jest ograniczonych do zaledwie 60 W lub 100 W.

Wszystkie kable USB-C mogą również przesyłać dane między urządzeniami, ale z różną szybkością. Stworzone nawet nazewnictwo kabli oparte na szybkości przesyłania danych przez przewód, dzięki czemu wiadomo, ile danych można przesłać na sekundę.
Poniższa tabela pokazuje poprzednie warianty nazw kabli, ponieważ wiele dzisiejszych kabli nie przyjęło jeszcze nowego nazewnictwa. 

Nowy                 Stary                             Starszy
USB 5 Gb/s       USB 3.0                        USB 3.1 Gen 1
USB 10 Gb/s     USB 3.1                        USB 3.1 Gen 2
USB 20 Gb/s     USB 3.1 Gen 2x2         USB 3.2 Gen 2
USB 40 Gb/s     USB 3.2 Gen 2x2         USB 3.2
USB 80 Gb/s     USB4 wersja 2              ---

Zdolność kabla do przesyłania sygnału wideo zależy od tego, ile danych jest w stanie przesłać. Poniższy wykres przedstawia zestawienie obsługiwanego sygnału wideo w oparciu o szybkość transmisji kabla.

Szybkość transmisji         Obsługiwane wyjście wideo
USB 5 Gb/s                     1080p przy 60 Hz
USB 10 Gb/s                   1080p przy 144 Hz
                                           1440p przy 60 Hz
USB 20 Gb/s                   4k@60Hz
                                           1440p przy 120 Hz
USB 40 Gb/s                  4k przy 144 Hz
                                           8k@60Hz

W rzeczywistości zakup kabla USB-C może nie być tak prosty, jak mogło by się wydawać. Wyszukiwanie na Allegro wyświetli wynik tysięcy kabli pozornie bardzo podobnych do siebie. Możemy też spotkać się z różnymi terminami, takimi jak USB4 i Thunderbolt 3 i 4, które mają te same złącza USB-C. Te kable muszą być wyposażone w minimalny zestaw funkcji ustanowiony przez USB-IF lub Thunderbolt.

Specyfikacja     Zestaw funkcji
USB4   =>   Co najmniej 1 wyświetlacz   =>   Transfer danych 20 Gb/s
Thunderbolt 3   =>   Co najmniej 1 wyświetlacz 4k@60Hz   =>   Transfer danych 40 Gb/s
Thunderbolt 4   =>   Co najmniej 1 wyświetlacz 8k@60Hz lub 2 wyświetlacze 4k@60Hz   =>   Transfer danych 40 Gb/s

Kable te mogą mieć nadrukowany certyfikat USB-IF w przypadku przewodów USB4 lub certyfikat Intel w przypadku przewodów Thunderbolt 3 i 4. Takie oznaczenie gwarantuje, że kabel faktycznie spełnia wymagania specyfikacji.

Komentarze